Müzikal Yeteneğiniz Yok mu ? Yeni Bir Uygulama


Yeni bir sosyal müzik uygulaması, kayıt sanatçılarını çok az veya hiç müzik eğitimi veya geleneksel yetenek ile acemilerden çıkararak müzik yaratmanın sınırlarını zorluyor. Voisey, kullanıcıların dünyanın dört bir yanından gelen ritimler kütüphanesinden seçim yapmalarına, üreticiler tarafından Voisey web sitesine gönderilmesine ve üzerinde kendi şarkı sözlerini ve melodilerini söylemelerine olanak tanır. Vokalleri, otomatik ayar da dahil olmak üzere uygulama içi vokal efektleriyle yönetilir. Uygulamaya herkes bir yıldız gibi ses çıkarmak için tasarlanmıştır. Kurucu ortak Olly Barnes, yalnızca 2019 yılında Voisey'de 350.000 orijinal şarkı oluşturulduğunu söylüyor. Bugün, uygulama 22 ülkede Apple'ın işletim sisteminde yayında. Yapımcılar, şarkıcı-şarkı yazarları ve hatta ortalama müzik tutkunları, dünyanın her yerinden ortaklarla profesyonel, 60 saniyelik şarkılar oluşturabilir. Üretim ve dağıtım Spotify ve diğer akış platformları, herkesin mevcut müziğini dünyayla paylaşmasına izin verirken, Voisey, uygulamaya sahip herkese platformdaki bir şarkıyı birkaç dakika içinde platformda kaydetme ve dağıtma yeteneği vererek bir adım daha ileri götürür. Voisey kullanıcısı ve şu anda lisans eğitiminde çalışan İspanyol sanatçı Ana Mancebo "Şarkıyı sadece yazıyorum, gibiyim, tamam, şunu söylüyorum ... şimdi ödevlere geri döndüm" diyor. Amerika Birleşik Devletleri. "Hemen hemen herkesin bir sanatçı gibi ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz." Müzik yapmak doğuştan insandır ve kesinlikle herkesin onu yaratabilmesi hoştur. Fakat bu şirketler tamamen fedakar değiller; Spotify gibi para kazanma girişimleridir. Voisey kullanıcı tabanlarını açıklamıyor, ancak Ocak 2020'den itibaren, uygulamanın indirmeleri haftada yüzde 60 büyüyor - Barnes'a göre reklamsız tüm organik büyüme. Müzik endüstrisinin gözleri ve kulakları Voisey'de de var - yapımcı ikili Stargate 2019'da uygulamaya yatırım yaptı.

 

Demokratik pop

Voisey herkesin bir yıldız olmasını sağlayan bir uygulama. Uygulama, TikTok'tan ipuçları alıyor - kullanıcılar kolayca yorum yapabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirler - ancak odak noktası orijinal müzik yazmak ve üretmek. Barnes'a göre, Voisey'deki şarkıların yüzde 91'i orijinal. Şu anda Voisey uygulaması para kazanmıyor; içerik oluşturuculara içerikleri için ödeme yapılmıyor ve şirket, hizmetleri için ödeme yapılmıyor. Ancak geniş bir orijinal müzik kataloğu - ve şöhret arayan insanlar kesinlikle kazançlı olabilir. Ve Barnes'ın para kazanma konusunda büyük planları var. "Müzik yeteneğinin ilk kez kristalleşeceği yerdeysek, insanların geleneksel makineyi atlamasına yardımcı olup olamayacağımızı görmemeli miyiz?" diyor Barnes. Voisey'de oluşturulan yeni müziğin çoğunun henüz bir müzik yayıncısı olmayan ve henüz performans hakları kuruluşlarına (yayın sırasında telif hakkı toplayan ve adına müzik yapan ajanslar) kayıtlı olmayan ilk zamanlayıcılardan olacağına inanıyor. sanatçılar). Şirket, platformdaki bazı kullanıcılar için münhasır olmayan bir şekilde müzik haklarını yönetmek için bir program üzerinde çalışıyor. Bu, potansiyel olarak bir ücret alabilecekleri anlamına gelir. Tabii ki, akarsu teliflerinin yeterli olmadığı iddia edildi. 2010'larda, müziği demokratikleştirmek ve etiket kaydetmek için geliri geri getirmek için akış hizmetleri övüldü. Şimdi, yeni bir on yıla girerken, bu demokratikleşmenin aynı zamanda müzik akış hizmetleri için bir gelir akışı yarattığı da anlaşılıyor. Spotify, 2018'de yayın hizmetlerine sınırsız albüm ve şarkı yüklemek için sanatçı başına yıllık 19,99 ABD doları ücret alan Distrokid ile ortaklık kurdu. Ve şimdi, Spotify ücretli tanıtım yapıyor. Sanatçı olmak isteyen insanlardan kazanılacak para var.

Oynat için ödeme özellikleri

Hakların yönetimi Voisey'in para kazanma stratejisinin sadece küçük bir parçasıdır. Şirket şu anda modeli açıklamıyor, ancak Barnes "üst seviye mobil oyunlardan" esinlendiğini ve çekirdek deneyim ücretsiz olsa da "gelişmiş" bir deneyim için ücret talep edeceklerini söylüyor. Bu, içerik oluşturucuları belirli ses efektleri için şarj etmeyi içerebilir mi? Veya her ay belirli sayıda şarkı için mi? Veya akış platformlarında dağıtım için mi? Başka bir yeni müzik yaratma teknolojisi olan Boomy, Voisey'in arzu edebileceği bazı şeyleri zaten yapıyor. Boomy, kullanıcıların yapay zeka ile müzik yapmasına yardımcı olur. Kullanıcılar çeşitli müzikal temalar ve türler arasından seçim yapar, bir düğmeyi tıklatır, yapay zekanın sihrini çalıştırmasını bekler ve duyduklarını beğenip beğenmediklerine karar verirler. Yapmazlarsa, "tekrar dene" yi tıklayabilir ve aynı tema veya türle kendileri için yeni bir şey oluşturabilirler. Ayrıca, şarkının bölümlerini sürükleyip bırakma veya tempoyu değiştirme gibi basit değişiklikler yapmalarını sağlayan düzenlemeyi de seçebilirler. Web sitesindeki sayaca göre Boomy kullanılarak 400.000'den fazla parça oluşturuldu. Boomy'nin web sitesine göre, ücretsiz bir hesapla, kullanıcı sınırlı indirme, kaydetme ve özelliklere erişebilir ve akış hizmetlerine tek bir kişi oluşturabilir ve yayınlayabilir. Ancak, daha fazla özelliğin kilidini açmak ve indirme ve tasarrufları artırmak için, bir kullanıcı aylık 2,99 ABD Doları ile 9,99 ABD Doları arasında planlara kaydolabilir. Boomy CEO'su Alex Mitchell, Boomy kullanıcılarının yüzde 70'inin hizmeti kullanmadan önce hiç şarkı oluşturmadığını söylüyor. Ancak bir ücret karşılığında Boomy, oluşturdukları müziği dağıtacak ve akışlardan telif hakkı kazanmalarına yardımcı olacak. "Akan müzik ortamında bir patlama var, müzik işine akacak bir ton telif hakkı var ... Geleneksel olarak sahip olmayan biri olsanız bile, bu büyümeden yararlanabileceğinizden emin olmak istiyoruz. müzik eğitimine, müzik kaynaklarına erişimi vardı "diyor Mitchell. Mitchell, son birkaç ayda telif ücretlerinin ortalama 50 ila 100 dolar arasında olduğunu söylüyor. İçerik oluşturucu için çok perişan değil, ayda 2,99 $ kadar az ve zamanlarının birkaç tıklama değerinde. Ayrıca, yükseltmelere ek olarak, ücretsiz kullanıcıların telif haklarının yüzdesini alan Boomy için çok perişan değil. Müzik işinde hala kesinlikle para var, ancak yeni müzik teknolojilerinin kullanıcıları, bu müzik teknolojilerinin arkasındaki şirketler, geleneksel müzik iş paydaşları veya bunların bir kombinasyonu için görülüyor.


Anahtar Kelimeler :