Microsoft, Dynamics 365 Satışlarını Artırmak İçin WalkMe Dijital Platformuna Başladı


Microsoft, teknolojiyi  verimli kullanmak için işletmeler arasında Dynamics 365'in benimsenmesini artırmaya yardımcı olmak için dijital benimseme platformu WalkMe ile stratejik bir ortaklık yaptığını açıkladı.

Bu ortaklık sayesinde şirketler, kurumsal kuruluşların WalkMe’nin Dijital Evlat Edinme Platformunu Microsoft Dynamics 365'in üzerine uzantı olmadan kolayca dağıtmalarını sağlayacak.

“Tüm dünyadaki kuruluşlar, tüm uzak bir işgücünün yeni bir iş gerçekliği ile başa çıktıkça, işletme teknolojisini kuruluş genelinde benimsemeyi kucaklamak, çalışanlarını günlük teknoloji yığınlarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamak için tek yoldur,” diyor. WalkMe Kurucu Ortağı, yaptığı açıklamada söyledi.

Adika, “Microsoft ile olan bu stratejik ortaklık sayesinde satışların üretkenliği ve verimliliği artırması ve Dynamics 365'in teknoloji yığınlarındaki potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesi her zamankinden daha kolay olacak” dedi.

Microsoft Dynamics için WalkMe, işe alımları ve çalışanları benimsemeyi hızlandırarak tüm satış ekosistemine değer katar.

“Microsoft, WalkMe'nin Microsoft Business Applications ekosistemine katıldığını ve Dijital Evlat Edinme Platformunu Microsoft Dynamics 365 müşterileri ve iş ortaklarına sunacağını duyurmaktan heyecan duyuyor,” diyor Microsoft AI ve ISV Katılımı Kurumsal Başkan Yardımcısı Steven Guggenheimer.

Çözümünü Microsoft Dynamics 365 ile bütünleştiren WalkMe, dünya çapında önde gelen kuruluşlara 360 derecelik bir çözüm sunarak çalışan ve müşteri kullanıcılarının benimsenmesini sağlamalarına ve kuruluş için sorunsuz bir dijital dönüşüm sağlamasına yardımcı oluyor.

ServiceNow Başkan Yardımcısı Operasyonlardan Mika Mayo, “WalkMe, ServiceNow'un dijital ölçekte tamamen kucaklamasına izin veriyor ve mevcut eğitmen liderliğindeki ve isteğe bağlı video eğitimlerimize katlanarak büyümemize ayak uydurmaya yardımcı oluyor” dedi.


Anahtar Kelimeler :