Google Şüpheli Oculus VR Aldatmaca Reklamına Dikkat Çekiyor


Dolandırıcılık mağazalarının Google'ın Alışveriş hizmetini arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için kullandığına dair yeni kanıtlar BBC tarafından keşfedildi.

Bulunması zor gadget'lar sunan iki sitenin, müşterileri doğrudan banka havalesi yoluyla ödeme yapmaya teşvik eden sahte ödeme olanakları kullandıkları görülmüştür.

Bu, kullanıcıların ikinci düşünceleri varsa fonları kurtarmasını önler.

Polis müfettişleri Google'ın rolü konusunda hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ettiler.

Yıllarca çevrimiçi suçları araştırarak geçiren bir memur, BBC'ye, teknoloji firmasının, bunu öncelik haline getirirse, dolandırıcıları daha iyi caydırmak için kontroller yapabileceğini söyledi.

Google, sitelerin gerçekten hileli davranışlarda bulunduğuna inanıyor ve BBC'ye, ilgili reklamları kaldırdığını söyledi.

Artık otomatik ve insan tabanlı inceleme süreçlerinde belirtilmemiş değişiklikler yapacağını söyledi.

Bir sözcü, "Önceliğimiz kullanıcılarımızı korumaktır ve hileli ve kötü aktörleri hedeflemek için uygulama politikalarımızı ve teknolojilerimizi güncellemeye devam ediyoruz." Dedi.

"2019'da ekibimiz yaklaşık 2,7 milyar kötü reklam indirdi."

Sahte ödeme kutusu

BBC ile iletişim kurduktan sonra hem Techziox.com hem de Shopzeal.co.uk çevrimdışı oldu. Yorum taleplerine cevap vermediler.

Siteler daha önce Oculus sanal gerçeklik kulaklıkları için diğer birçok sitede satılan veya fiyatlandırılan reklamlar yayınlamıştı.

İki mağazada ürünlerin stokta olduğu iddia edildi ve normların% 15-23 altında fiyatlandırıldı.

Bazı durumlarda, reklamlar bir akıllı telefonda görüntülendiğinde ekranın çoğunu kapladı ve tıklama şanslarını artırdı.

Bu, daha önce şüphelenilen bir dolandırıcılık sitesi olan MyTechDomestic'in taktiklerini de yansıtıyordu .

Ancak MyTechDomestic, alışveriş yapanlara yalnızca banka havalesiyle ödeme yapma yöntemi sunarken, Techziox ve Shopzeal'ın her ikisi de kredi kartı kullanma seçeneği sunuyor gibi görünüyor.

Seçilirse, araç kartın CVV güvenlik kodunu içeren ayrıntılarını sorar ve Kaliforniya merkezli bir internet ödeme işlemcisine atıfta bulunan bir "Powered by Stripe" logosu görüntüler.

Bununla birlikte, Stripe BBC'ye kutunun sistemine bağlı olmadığını ve siteler için ödemeleri yapmadığını söyledi.

Dolandırıcılık sitelerini izleyen bağımsız bir güvenlik araştırmacısı, sitelerin kodunun kart ayrıntılarının mağaza operatörlerine gönderildiğini gösterdiğini doğruladı.

Her durumda, kullanıcılar hizmeti kullanmaya çalıştıklarında, "Maalesef, bu ödeme yöntemi yeni müşteriler için mümkün değildir. Lütfen başka bir ödeme yöntemi seçin."

Diğer tek seçenek banka havalesiydi ve hem Techziox hem de Shopzeal, Swindon merkezli bir bankada aynı hesabın ayrıntılarını sundu.

Bu dolandırıcılık siteleri tarafından fon elde etmek için kullanılan yaygın bir taktiktir.

Önceki durumlarda polis, dolandırıcıların suç ortağı olan veya banka bilgilerini paylaşmaya zorlanan kişilere ait kişisel hesaplar kullandığını ve paranın genellikle doğrudan tezgahın üzerinden veya nakit makineleri yoluyla çekildiğini söyledi.

İki site de Wordpress'in web yayınlama yazılımı kullanılarak oluşturuldu, benzer görünüyordu ve çalışmayan e-posta adreslerinin yanında aynı ekip üyelerini listeliyordu.

'Üzgün ​​ve yanlış'

Techziox daha uzun süredir faaliyette gibi görünüyor ve Trustpilot'un inceleme sitesi kullanıcıları tarafından "düz dolandırıcı" olmakla suçlanmıştı .

Bir müşteri, Nicky Jones, BBC'ye 15 yaşındaki kızının uzun süre tasarruf ettikten ve para kazanmak için iş yaptıktan sonra Oculus Quest almaya çalıştığını söyledi.

“Kızım çevrimiçi arama yaptı ve bu şirket geldi, bu yüzden ürünü satın aldık. Şirkete e-posta gönderdim ve geri e-posta aldım” dedi.

"En üzücü olan şey, 329 £ kaybetti. Bu parayı asla kızımdan almam, bu yüzden parayı kaybettim. [İnsanların bunu nasıl yapabildikleri ve bundan kaçabilmeleri üzücü. Bu yanlış.”

Whois kayıtlarına göre, Techziox'un sitesi 18 Nisan'da Hollanda merkezli bir kayıt şirketi kullanılarak kurulurken, Shopzeal 7 Mayıs'ta ABD merkezli bir kayıt şirketi kullandı .

Elektronik eşya dolandırıcılıklarını anonim olarak izleyen bir güvenlik blog yazarı : "Bu çok korkunç. Google Alışveriş'i ilk kez kullandıklarını gördüm. Daha önce sadece Adwords'dü."

Google Alışveriş, reklamverenlerin resimleri ve kelimeleri kullanmasına izin veriyor ve genellikle daha belirgindir.

Dolandırıcılık sitelerinin "tanımlanması zor" olabileceğini de sözlerine ekledi. "Ancak Google, güvenilir bir müşteri deneyimi sağlamak istiyorsa, son iki ayda kaydedilmiş bir web sitesinin Alışveriş sonuçlarından biri olmasına izin vermemelidir."

 


Anahtar Kelimeler :