Facebook İnternet Kablosu Dünya nın Çevresini İnşa Edecek


Facebook, Afrika'daki 16 ülkeye daha hızlı internet sağlamak için 37.000km (23.000 mil) denizaltı kablosu inşa etmek için telekom şirketleri ile işbirliği yapıyor.

Uzunluğu - neredeyse Dünya'nın çevresine eşit - onu en uzunlardan biri yapacağını söyledi.

Sosyal medya platformunu Afrika'nın genç nüfusuna çekmek Facebook'un uzun süredir devam eden teklifinin bir parçası.

2024 yılına kadar kullanıma hazır, Afrika'ya hizmet veren mevcut tüm denizaltı kablolarının üç katı kapasite sunacak.

"Tamamlandığında, bu yeni rota Afrika genelinde çok ihtiyaç duyulan internet kapasitesi, artıklık ve güvenilirlik sağlayacak, Orta Doğu'da hızla artan bir kapasite talebini destekleyecek ve yüz milyonlarca 4G, 5G ve geniş bant erişiminin daha da büyümesini destekleyecek "dedi.

Afrika, internet erişimi söz konusu olduğunda dünyanın geri kalanının gerisinde kalıyor; kıtadaki her 10 kişiden dördü, 10'da altı genel ortalamaya kıyasla, web'e erişebiliyor.

Ancak kıta, 1.3 milyar nüfusu ile teknoloji firmaları ve işletmeler için büyük fırsatları temsil ediyor.

Avrupa ve Ortadoğu'yu kıtaya bağlayacak olan 2Africa projesinin maliyeti açıklanmadı, ancak Bloomberg bunun 1 milyar dolara (820 milyon £) yakın olabileceğini bildirdi.

Deniz altı kabloları, dünya kıtalar arası verilerinin büyük çoğunluğunu taşır. Diğer yöntemlere kıyasla çok daha fazla veriyi işleyebilir ve daha düşük maliyetle daha hızlı iletim sunabilirler.

Nokia Oyj'ın Alcatel Denizaltı Ağları tarafından inşa edilecek olan kablo, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu, Akdeniz ve Kızıldeniz'in altından geçecek.

Gemilerin ankrajı gibi şeylerden kaynaklanan dış hasarlara karşı daha fazla koruma için önceki sistemlerden daha derine gömülecek.

Fiber optik kablolar, daha büyük olanların kapasitesini iki katına çıkaracak ve Mekansal Bölmeli Çoğullama (SDM1) teknolojisini kullanacaktır.

Facebook, Johannesburg merkezli MTN Group, Telecom Egypt, Vodafone ve Orange SA ile işbirliği yapıyor.

Vodafone, kıtada dijital işletmeler geliştirmenin yolunu açacağını söyledi.

Nick Gliddon, "Sadece insanları çevrimiçi hale getirmek için değil, aynı zamanda bulut bilgi işlem veya video gibi büyük miktarda veri aktarımı gerektiren hizmetleri içeren modern bir dijital toplumun oluşturulmasına yardımcı olmak için yeterli internet kapasitesinin olmasını sağlamalıyız," dedi. Vodafone Carrier Services müdürü.

Yetkili, işletmelere yardımcı olmanın yanı sıra sağlık ve eğitimi de geliştireceğini söyledi.


Anahtar Kelimeler :