ABD Çip İhracat Kurallariyla Huawei yi Hedefliyor.


ABD, Çin teknoloji devi Huawei'nin yarı iletken teknolojisine erişimini sınırlamayı amaçlayan yeni ihracat kontrolleri açıkladı.

Yeni kural, ABD hükümetinin izni olmadan ABD'den Huawei'ye yonga tasarımında ABD teknolojisini ve yazılımını kullanan yarı iletken üreticileri engelliyor.

ABD'li yetkililerin ulusal bir güvenlik tehdidi olarak gördüğü Huawei'yi hedefleyen son ABD eylemidir.

Çin, ABD teknoloji firmalarına misilleme yapmakla tehdit etti.

Sıkıştırılmış kontroller, ABD'nin dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei'yi, çoğu bilgisayar ve telefon sisteminin bel kemiğini oluşturan ABD yapımı yarı iletken yongalarına erişimi kesmesinden bir yıl sonra geliyor.

Buna karşılık, şirket ve Çin'deki diğerleri bu tür yongaları yurt içinde üretme çabalarını hızlandırdı.

ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross bu çabaların "hala ABD teknolojilerine bağımlı olduğunu" söyledi ve Huawei'yi daha önceki ihracat kontrollerini zayıflatmak için adımlar atmakla suçladı.

"Sorumlu bir kurumsal vatandaş böyle davranmıyor," dedi Ross. Diyerek şöyle devam etti: "Huawei tarafından kullanılan kurallarımızı değiştirmeliyiz ... ve ABD teknolojilerinin ABD ulusal güvenliği ve dış politika çıkarlarına aykırı malign faaliyetlere izin vermesini önlemeliyiz."

Cuma günü yayınlanacak olan yeni ABD kuralı, ABD teknolojisini kullanan yabancı maddeler için geçerlidir. Önümüzdeki 120 gün içinde yapılan veya gönderilen ekipman veya yazılımdan muaftır - ekonomik zararı sınırlama amaçlı bir hamle.

Gazetecilere yönelik arka plan brifinginde ABD yetkilileri, Huawei ile "vaka bazında" iş yapmak için lisans başvurularını dikkate alacaklarını söyledi.

Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Bu bir lisans zorunluluğu. Her şeyin reddedildiği anlamına gelmez." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Huawei'ye biraz endişeyle yaklaşma eğilimindeyiz, ancak bu, ABD hükümetine hareket eden şeylere görünürlük sağlayan bir önlem."

Yine Cuma günü, ABD, çoğu kırsal internet sağlayıcısı olan ABD şirketlerinin, bir çeşit Huawei teknolojisini 90 gün daha kullanmasına izin veren feragatleri uzattı.

'İlişkiyi kes'

Kasım ayında yeniden seçim kampanyası yürüten Donald Trump, son haftalarda Çin'e yönelik saldırılarını hızlandırdı ve Covid-19'un yayılması nedeniyle suçladı.

Bu hafta ABD hükümet emeklilik fonlarının Çinli şirketlere yatırım yapmasını kısıtlamak için harekete geçti. Bakan Çarşamba günü "tüm ilişkiyi kesebileceğini" söyledi.

ABD, Huawei'nin teknolojisinin Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceğini söyledi.

İngiltere ve Almanya da dahil olmak üzere müttefikleri Huawei'ye ağlarından engelleme konusunda baskı yaptı ve şirkete ABD yaptırımlarını ihlal ederek teknoloji hırsızlığı ve İran ile iş yapma davası açtı.

Huawei, ABD hükümetinin iddialarına itiraz etti ve Amerikan çabalarının geri tepme eğilimi göstereceğini ve ABD teknoloji firmalarının iş yapma yeteneğini zedelediğini söyledi.

Ülkenin Global Times gazetesinde yer alan bir rapora göre, Çin Cuma günü ABD şirketlerini "güvenilir olmayan varlık listesine" koymakla tehdit etti.


Anahtar Kelimeler :