3D Yazıcılar COVID-19 Silahlarının Arsenaline Katıldı


Dünya çapında 3D baskı topluluğu, koronavirüs pandemisiyle savaşmak için gerekli tıbbi ekipman eksikliğini hafifletmek için hızlanıyor. Katılımcılar arasında girişimciler ve bilgisayar korsanları, 3D baskı sektöründeki şirketler, otomobil üreticileri, uçak üreticileri, üniversiteler ve hatta bir gemi üreticisi yer alıyor. Bazıları indirmek ve kullanmak için ücretsiz 3D yazıcı dosyaları sunmaktadır. Diğerleri ekipman tasarlıyor. Yine de diğerleri malzemelerin maliyeti için tıbbi ekipman üretmeyi teklif ediyor. Bazıları tıbbi ve sağlık kuruluşlarını 3D baskı tesislerine bağlamayı teklif ediyor. 3D baskı endüstrisi, üyelerin pandemi ile başa çıkmak için baskı projelerini tartışmaları veya organize etmeleri için bir Discord sunucusu kurdu. Tirias Research baş analisti Jim McGregor, "Seçeneklerin bir karışımı olacak, ancak şu anda çoğu mümkün olan her şekilde yardım etmeye çalışıyor" dedi. TechNewsWorld'e, "Her şey ücretsiz olmayacak, ancak seçeneklerin bir karışımını görmek güzel," dedi.

YAŞAM &ÖLÜM FARKI

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde GM, Ford ve Tesla solunum cihazı veya ventilatör üretmeyi veya üretmeyi desteklemeyi planlamaktadır. Tesla CEO'su Elon Musk, Çin'den hastanelere dağıttığı 1.200'den fazla ventilatör satın aldı. Dünyanın diğer bölgelerinde Volkswagen, Nissan, Ferrari ve BMW, 3D baskı kullanarak tıbbi ürünler yapmayı planlıyor. Uçak üreticisi Airbus ve İspanyol devlet gemi üreticisi Navantia da 3D baskı vantilatörlerine gidiyor. Herkese açık bir elektronik tablo, dünya genelindeki üreticilerin oksijen valfleri gibi bileşenler için 3D baskı hizmetlerini kitlesel olarak kullanmasını sağlar. Enderle Grubu baş analisti Rob Enderle, "Bunu birkaç gündür izliyorum ve bu insanların nasıl adım attığı şaşırtıcı." Dedi. TechNewsWorld'e verdiği demeçte, otomobil ve uçak üretimi gibi dış sektörlerden şirketlerin katılımı, "bu endüstrilerin, başka birinin istediği umuduyla, oturmak yerine bu kritik sorunu kendileri hızlandırmaya ve ele almaya istekli olduklarını gösteriyor" dedi. Bu "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bu pandemi zirveye çıktığında yaşam ve ölüm arasındaki farkı çok sayıda insana dönüştürecek ve sonuçta ortaya çıkan uygulamalar, özellikle sağlık kuruluşları 3D yazıcılar alıp kazanç elde ederse, bir sonraki pandeminin ağrısını büyük ölçüde azaltabilir. 

DAHA FAZLA EL 

California merkezli Airwolf3D, 3D baskı solunum valflerine ve özel tıbbi bileşenlere ücretsiz olarak gönüllü oldu. Ayrıca, 3D baskı hakkında bilgi edinmek isteyen tıbbi personel için uzaktan teknik destek sunar. Bir sözcü, şirketin yalnızca maliyete tabi malzemeler için ücret talep ettiğini söyledi. Geniş formatlı yazıcısı, sıcaklığı ve ısıtmalı odaları ile Airwolf3D, mühendislik parçalarında büyük parçalar basabileceğini söyledi. Ayrıca suda çözünür desteği kullanarak karmaşık geometrileri yönetebilir. Sözcüye göre şirket kendi filamentini çekiyor ve sınırsız sayıda ABS malzeme tedarik ediyor. ABS (akrilonitril bütadien stiren), enjeksiyonlu kalıplama uygulamalarında kullanılan bir termoplastik polimerdir. Airwolf3D binlerce birim üretebileceğini söyledi. Airwolf3D, tıbbi ekipman acil durumlarını yerine getirmek için Irvine'deki Scripps Health ve California Üniversitesi ile birlikte çalışıyor. Bir teledentistry şirketi olan Smile Direct Club, 60'tan fazla HP 3D yazıcısıyla talep üzerine tıbbi ekipman üretmeyi teklif ediyor. Küresel zincir tedarik zinciri Dan Baker, bu çabanın neredeyse tüm kapasitesini kullanıyor. Şirket, TechnewsWorld'e verdiği demeçte, günde 7.500'den fazla yüz kalkanı yazdırabilir, monte edebilir ve gönderebilir. Smile Direct Club ayrıca N95 maskesine alternatif olarak onaylanır onaylanmaz test kiti swabları ve değiştirilebilir Lowell Makees maske maskesi üretecektir. Doğrulama alındıktan sonra maskeleri ülke çapında basacak, monte edecek ve gönderecektir. Barselona, ​​İspanya merkezli BCN3D, 63 3D yazıcısını, dünya çapında tıbbi cihaz sıkıntısıyla mücadele etmek için bilimsel olarak onaylanmış güvenli projeler üstlenecek. Fikirleri olan kişiler covid19help@bcn3d.com adresinden iletişim kurabilir. Çin merkezli mimari 3D baskı şirketi Winsun, Wuhan'ın hemen dışındaki Hubei Eyaletindeki Xianning Merkez Hastanesine 15 adet 3D baskılı karantina odası gönderdi. Kentsel inşaat atıklarından yapılan odalar kendi su ve elektriğine sahiptir. İspanya'nın HP, Navantia ve Airbus içeren Leitat Teknoloji Merkezi liderliğindeki bir konsorsiyum, 3D yazdırılabilir parçalara sahip bir solunum cihazı geliştirdi. Cihaz zaten iki hastanede yapay bir akciğer kullanılarak test edilmiştir. Bu arada, 3D yazıcı üreticisi Stratasys sağlık çalışanları için 5.000 3D baskılı tam yüz kalkan yapıyor ve işin Cuma günü tamamlanacağını söyledi. Stratasys ayrıca pandemi ile savaşmak için başka alanlarda da yardım sunmaktadır. 3D yazıcı üreticisi Roboze ücretsiz 100 solunum valfi yazdırıyor ve kritik tıbbi cihaz bileşenleri için talepleri ücretsiz olarak desteklemeye devam edeceğine söz verdi. Bir 3D baskı satıcısı olan iMakr, 3D baskılı yüz kalkanlarının ilk çalışmasını New York'taki yeni baskı çiftliğinden Bronx'taki St. Barnabas Hastanesi'ne bağışladı.

 


Anahtar Kelimeler :